Człowiek od zawsze lubił otaczać się pięknymi przedmiotami, szczególnie takimi, które były wartościowe. W domach ludzi z wyższych sfer społecznych od zawsze wisiały obrazy a kobiety nosiły drogą biżuterie. Obecnie nie wiele się w tej mierze zmieniło, może tylko to, że obecnie wyższe sfery to nie szlachta a osoby, które w bardziej lub mniej łatwy sposób dorobiły się sporych majątków. Najpiękniejsze jednak dzieła sztuki można podziwiać w muzeach, tam znajdują się działa prawdziwych mistrzów.
Oczywiście obecnie bardzo popularne są aukcje dzieł sztuki jednak z reguły na tych aukcjach licytowane są działa przedstawicieli sztuki nowoczesnej, działa mistrzów są zbyt cenne by mogły się zbyt często pojawiać na takich aukcjach. Nie wspominając już nawet o wielkiej stracie, jaką byłoby umieszczenie wartościowego dzieła w prywatnej kolekcji, w prywatnym domu, gdzie my szarzy ludzie nie mielibyśmy szans go podziwiać. Z tego powodu, często muzea wypożyczają dzieła od prywatnych właścicieli, by stały się elementem ekspozycji muzeum, jednak przecież, gdyby duża ilość wartościowych dzieł trafiłaby w prywatne ręce, muzea świata nie były by w stanie wszystkich wypożyczać, poza tym i prywatni właściciele, nie są zbyt chętni do takiego udostępniania swoich własności.
Na szczęście współcześni kolekcjonerzy interesują się jednak dziełami mniej znanymi, zresztą najczęściej kupowane są dzieła artystów, których promują galerie, takich, którzy są dopiero na początku swojej drogi. Zresztą nie dotyczy to tylko kolekcjonerów sztuki, osoby o zasobnych portfelach traktują inwestycje w działa sztuki, jako dobrą lokatę kapitału, która w przyszłości przyniesie spory zysk. No cóż, każdy ma prawo w swój indywidualny sposób postrzegać sztukę, nawet jeśli ktoś inny tego nie pochwala.

© 2011, proveve. Wszystkie prawa zastrzeżone.