Jak znaleźć korzystną lokatę? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Zalew ofert banków i innych firm oferujących lokaty znakomicie to utrudnia, a ranking lokat nie zawsze pomaga. Można jednak bez problemu znaleźć lokaty o atrakcyjnych warunkach – choć udać się to może w danej instytucji tylko raz. Dlaczego? Z uwagi na atrakcyjne warunki lokat dla klientów, którzy w danym banku czy instytucji zakładają je po raz pierwszy.

Pierwsza lokata w danym banku, bardzo często jest lokatą, o warunkach, które często są bardzo konkurencyjne. To naturalne – dobrymi warunkami bank czy inna instytucja usiłują skusić klienta do skorzystania z ich oferty. Często warto temu ulec, nie można jednak zapominać, że za atrakcyjnymi warunkami może kryć się wiele niedobrych wiadomości.

Atrakcyjne oprocentowanie to zaleta, nie można jednak zapominać, że mogą być związane z koniecznością poniesienia przez klientów różnych dodatkowych kosztów, związanych chociażby z obowiązkiem posiadania w danym banku dodatkowych produktów bankowych. Najczęściej wymogiem przy zakładaniu ”promocyjnej lokaty” jest konieczność założenia w danym banku konta bankowego. Oczywiście nie można mówić o koncie bezpłatnym – najczęściej kosztuje, nierzadko niemało.

Zakładając lokatę po raz pierwszy, trzeba przyjrzeć się jej warunkom. Nierzadko okazuje się bowiem, że opłaty związane z wspomnianymi wymaganiami mogą obniżyć zyski z oprocentowania. Oczywiście te zyski będą, jednak konieczność poniesienia opłat może spowodować, że trafią z powrotem do banku. Najlepiej więc przeprowadzając porównywanie lokat, sprawdzić od razu czy założenie lokaty związane jest z dodatkowymi wymogami. Często najlepszym wyjściem są lokaty bankowe niżej oprocentowane ale bez dodatkowych wymogów.

Pierwsza lokata w nowym banku może być atrakcyjna ale nie musi. Nie można więc ulegać magii promocji, tylko spokojnie sprawdzić wszystkie warunki lokaty. Może okazać się dobrą, może okazać się złą. Ale tą prawdę musimy poznać już samodzielnie.

© 2012, abtarasew. Wszystkie prawa zastrzeżone.