odzyskiwanie podatkuPracując w Anglii czasowo, a mieszkając na stałe w Polsce można się starać o zwrot zapłaconego podatku dochodowego. Obecnie istnieje wiele firm, które oferują tego rodzaju usługi. Procedura w wyniku, której uzyskiwany jest zwrot podatku z Anglii trawa standardowo około trzech miesięcy.

Jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach, szczególnie jeżeli dana osoba pracowała w kilku firmach lub podejmowała prace sezonowe również w poprzednich latach, procedura może ulec wydłużeniu a zwrot podatku z Anglii otrzymamy po dłuższym okresie. Mogą tu bowiem okazać się konieczne dodatkowe dokumenty, o jakie może poprosić lokalny urząd skarbowy. Firmy zajmujące się procedurą pozwalającą na odzyskanie podatku coraz częściej proponują wynagrodzenie prowizyjne w wysokości do 10% odzyskanej kwoty. Jednak stawiają również warunek, aby kwota podatku o odzyskanie, które wnioskujemy przekraczała 60 funtów. W przeciwnym razie nie podejmują się zadania, jako nieopłacalnego z ich punktu widzenia.

Usługi takich firm nie są jednak konieczne do odzyskania podatku. Osoby posiadające znajomość języka na odpowiednim poziomie mogą samodzielnie wypełnić dokumenty. Jeżeli planujemy odzyskać podatek w dużej wysokości korzystne może się okazać wynajęcie profesjonalnego tłumacza, którego prowizja będzie niższa niż firmy zajmującej się odzyskiwaniem podatku. Pozyskanie formularzy koniecznych do wnioskowania o zwrot podatku jest bardzo łatwe. Udostępnione są one na stronach internetowych urzędów skarbowych. Pobranie formularzy nie wymaga rejestracji, ani też wnoszenia żadnych opłat. Samodzielnie wypełnianie wniosków staje się coraz powszechniejsze dzięki rosnącej znajomości języka oraz większej świadomości procedury odzyskiwania podatku. Osoby, które regularnie wyjeżdżają na zasadach pracy sezonowej opierają się na dokumentach, które w czasie wnioskowania składane były w ich imieniu w poprzednich latach. Jest to możliwe dzięki stałości angielskiego systemu podatkowego.

© 2012, monika. Wszystkie prawa zastrzeżone.