historia stroju sportowego Historia stroju jest tak długa, jak dzieje ludzkości.  Jej zamierzchłe początki opisane zostały w biblijnej księdze Genesis. Oto pierwsi ludzie, Adam  i  Ewa, zamieszkują opływający we wszelkie dostatki ogród Eden.  Są nieśmiertelni,  wiodą życie wolne od trosk. Stworzyciel  pozwala im na wszystko, za wyjątkiem kosztowania owoców z drzewa Poznania Dobra i Zła.  Wówczas do głosu dochodzi przekorna natura ludzka,  Ewa ulega podszeptom Złego i ku temu samemu przywodzi Adama.  W jednej chwili nasi praprzodkowie odkrywają, że są nadzy…
Tak rozpoczyna się historia ludzkości  i przyodziewku , przynajmniej w jej mitologiczno – religijnym ujęciu.  Wiadomo, że już Babilończycy i Egipcjanie umieli prząść tkaniny, głównie wełniane i lniane. Wyrabiano z nich różnego rodzaju stroje, właściwe dla danej warstwy społecznej.

Mastodeton

Za pierwszy w dziejach strój sportowy  uchodzić może starożytny grecki  mastodeton. W niektórych   państwach-miastach Hellady status kobiet równy był statusowi mężczyzn. I tak Spartanki ćwiczyły swoją tężyzną fizyczną na równi ze swymi wojowniczymi małżonkami.  Jednak biusty Greczynek słabo znosiły forsowne ćwiczenia,  dlatego też co bardziej przemyślne Panie zaczęły owijać  swoje piersi rodzajem ściśle przylegającej do ciała przepaski, w ten sposób je unieruchamiając. Nie było to rozwiązanie idealne, jednak  spełniało swoją rolę.

Pierwsze bikini?

Wiele wieków później, bo już w czasach Cesarstwa Rzymskiego Sycylijki nosiły dwuczęściowe stroje kąpielowe, nieco przypominające współcześnie znane nam bikini.  Potwierdziły to mozaiki, odkryte przez archeologów  w Piazza Armerina, datowane na III-IV n.e.

Grzeszne ciało

Minęło kilkanaście wieków, nim kobiety  ponownie mogły cieszyć się swobodą. Średniowiecze bardzo restrykcyjnie podchodziło do zagadnień związanych z ludzką cielesnością. Przez ponad tysiąclecie ukazywanie przez kobietę nagich części ciała uchodziło za nieobyczajne. Dość powiedzieć, że jeszcze w 1907 roku australijska pływaczka Anette Kellerman została aresztowana w Bostonie, za pokazanie się na plaży w stroju kąpielowym, odkrywającym ramiona, szyję i nogi…

Co bokserki mają wspólnego z boksem?

Wraz z odrodzeniem się  starogreckiej idei olimpijskiej, dzięki wysiłkom barona Pierre’a  de Coubertin  ,wróciła moda na sportową rywalizację.   Coraz większym zainteresowaniem cieszył się boks,  który po raz pierwszy pojawił się w programie igrzysk olimpijskich 1904 roku, w Saint Louis.  Dwie dekady później Jacob Golomb stworzył pierwsze elastyczne spodenki dla bokserów, które dziś na całym świecie znane są  jako bokserki.  Nie krępowały one ruchów sportowców,  przy czym były lekkie i wytrzymałe. Wynalazek Golomba  bardzo szybko stał się popularny nie tylko wśród zawodników, lecz także zwykłych, zapracowanych mieszkańców robotniczych dzielnic Nowego Yorku.  Ten rodzaj  praktycznej, wytrzymałej bielizny cieszy się uznaniem mężczyzn aż po dzień dzisiejszy.

© 2013, daimos77. Wszystkie prawa zastrzeżone.