Łuszczyca dotyka (według szacunków) od jednego do trzech procentów społeczeństwa. Jednak sama choroba nie jest tak jednolita. Występuje wiele rodzajów łuszczycy. Różnią się one przeważnie rodzajem zmian skórnych oraz tym, w jaki sposób wyglądają zmiany wywołane przez łuszczycę. Łuszczyca odwrócona jest właśnie jednym z wielu rodzajów łuszczycy.

Najważniejsze informacje na temat łuszczycy odwróconej

Łuszczyca odwrócona (psoriasis incersa) ma dość charakterystyczny przebieg. W tym przypadku łuszczycy rzadko występuje (przecież charakterystyczna dla łuszczycy) łuska. Zmiany łuszczycowe są zwykle czerwone i przy tej odmianie często występują stany zapalne, którym towarzyszy wysięk. Warto wspomnieć, że w tej formie łuszczycy chorzy skarżą się na dużą wrażliwość skóry. Skóra może być podrażniona w wyniku otarć, czy też pocenia się.

Cechy charakterystyczne łuszczycy odwróconej

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą w tym przypadku łuszczycy jest specyficzne umiejscowienie zmian łuszczycowych. Zmiany te w przypadku łuszczycy odwróconej  najczęściej występują w tych miejscach na ciele, które są owłosione. Wysyp łuszczycowy pojawia się także w zgięciach i fałdach skórnych, na przykład pod kolanami, pod kolanami, pod biustem, czy też w okolicach genitaliów. Wykwity mają dość wyraźnie odgraniczone brzegi, które czasami mogą pękać w zagięciach skórnych.

Przeważnie ten rodzaj łuszczycy dotyka osoby otyłe oraz w starszym wieku. Obszary skórne, które są dotknięte chorobą, często są podrażnione przez pot. Powoduje to otarcia skóry. Wszystko to związane jest z bliskością fałdów skórnych oraz delikatnością tych okolic ciała, które są zaatakowane. Co równie ważne – łuszczyca tego rodzaju może być wywołana przez grzybicę.

© 2013, marlena. Wszystkie prawa zastrzeżone.