0

Czym jest łuszczyca odwrócona?

Łuszczyca dotyka (według szacunków) od jednego do trzech procentów społeczeństwa. Jednak sama choroba nie jest tak jednolita. Występuje wiele rodzajów łuszczycy. Różnią się one przeważnie rodzajem zmian skórnych oraz tym, w jaki sposób wyglądają zmiany wywołane przez łuszczycę. Łuszczyca odwrócona jest właśnie jednym z wielu rodzajów łuszczycy.

Najważniejsze informacje na temat łuszczycy odwróconej

Łuszczyca odwrócona (psoriasis incersa) ma dość charakterystyczny przebieg. W tym przypadku łuszczycy rzadko występuje (przecież charakterystyczna dla łuszczycy) łuska. Zmiany łuszczycowe są zwykle czerwone i przy tej odmianie często występują stany zapalne, którym towarzyszy wysięk. Warto wspomnieć, że w tej formie łuszczycy chorzy skarżą się na dużą wrażliwość skóry. Skóra może być podrażniona w wyniku otarć, czy też pocenia się.

Cechy charakterystyczne łuszczycy odwróconej

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą w tym przypadku łuszczycy jest specyficzne umiejscowienie zmian łuszczycowych. Zmiany te w przypadku łuszczycy odwróconej  najczęściej występują w tych miejscach na ciele, które są owłosione. Wysyp łuszczycowy pojawia się także w zgięciach i fałdach skórnych, na przykład pod kolanami, pod kolanami, pod biustem, czy też w okolicach genitaliów. Wykwity mają dość wyraźnie odgraniczone brzegi, które czasami mogą pękać w zagięciach skórnych.

Przeważnie ten rodzaj łuszczycy dotyka osoby otyłe oraz w starszym wieku. Obszary skórne, które są dotknięte chorobą, często są podrażnione przez pot. Powoduje to otarcia skóry. Wszystko to związane jest z bliskością fałdów skórnych oraz delikatnością tych okolic ciała, które są zaatakowane. Co równie ważne – łuszczyca tego rodzaju może być wywołana przez grzybicę.

© 2013, marlena. All rights reserved.

marlena

Dodaj komentarz