Kiedy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Wizyta u psychologa dziecięcego jest czymś normalnym – jest to taki sam specjalista, jak inni lekarze, tyle, że zajmuje się sferą psychiki. Jeśli u naszego dziecka zauważymy takie zachowania, które w znacznym stopniu odbiegają od normy, warto jest udać się do psychologa dziecięcego. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, gdyż wtedy szanse na pozbycie się problemów są o wiele większe. Do psychologa warto się także udać w celach prewencyjnych, jeśli chcemy upewnić się, że rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy.

Niecodzienne zachowanie

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy u malucha zaczynają pojawiać się skrajne stany emocjonalne, przede wszystkim te negatywne, czyli takie jak smutek, złość, agresja lub depresja. Czasami nie objawiają się one bezpośrednio, ale poprzez określone objawy, takie jak moczenie się w nocy. Konsultacja u psychologa, poczynienie własnych obserwacji, a także zapytanie o opinie opiekuna szkolnego – te wszystkie kroki dadzą możliwość na lepsze, szersze poznanie problemu. Czasami jedna wizyta u specjalisty od psychologii dziecięcej nie wystarcza, by określić podłoża, dla których maluch boryka się ze swoimi problemami. Wtedy warto wspólnie ustalić szereg spotkań, dzięki czemu leczenie, najczęściej w formie terapii, pomoże przywrócić normalne reakcje u dziecka. Szczególnie czujni powinni pozostać rodzice tych dzieci, które w ostatnim czasie przeszły znaczne zmiany życiowe – utratę kogoś bliskiego, rozwód rodziców, zmianę miejsca zamieszkania lub gdy na świecie pojawiło się rodzeństwo, w związku z czym maluch nie pozostaje jako jedyny w świetle uwagi swoich rodziców.

Gdy problemy są związane z rozwojem

Każde dziecko posiada swoje własne tempo rozwoju. Jednak trzeba pamiętać, że brak niektórych umiejętności może w pewnym wieku być powodem do niepokoju. Zwłaszcza, gdy są one związane z mówieniem – jeśli nasz dwulatek nie wykazuje chęci do rozmowy, to może być to dla nas powód do zareagowania. Warto obserwować malucha, zwłaszcza gdy poziom jego wiedzy i umiejętności znacząco różni się od poziomu jego rówieśników.

© 2017, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.