Z zamiłowaniem polaków do sportów wodnych jest podobny problem jak i z zamiłowaniem do szybkiej jazdy samochodem, i w jednym, i w drugim przypadku kończy się często to w tragiczny sposób. Niestety zachowania znane z polskich dróg, przenoszone są na wodę. Tu również jest duża ilość osób, które pływają po alkoholu, zbyt szybko, nie stosując podstawowych zasad bezpieczeństwa. Samo zachowanie względem innych użytkowników jeziora jest również podobne.
Niestety wszystko przekłada się na tragiczne statystyki utonięć i wypadków na wodzie. Sporty wodne są u nas coraz bardziej popularne ze względu na to, że coraz dłuższe są okresy, kiedy jest ciepło. Często już w kwietniu można się rozkoszować słońcem i trwa ten stan często do października. Coraz więcej więc osób rozkoszuje się żeglarstwem, szczególnie, że obecnie nie trzeba mieć patentu żeglarskiego do tego by posiadać czy wypożyczyć łódkę. Niestety przekłada się to na to, że coraz więcej osób żegluje nie mając pojęcia jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa, gdy zawiedzie pogoda lub czynnik ludzki.
Żeglarstwo jest na pewno dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, sposobem na relaks co jednak nie zwalnia nas z myślenia. Przede wszystkim wszyscy na łódce powinni mieć na sobie kapoki, a z całą pewnością kapoki powinny mieć dzieci, a to, że na polskich jeziorach dzieci na łódkach ich nie mają, świadczy tylko o bezmyślności rodziców. Niestety skutki takiej bezmyślności często są tragiczne dla dzieci. Kilka lat temu głośno zrobiło się o bezpieczeństwie na wodzie po tym jak przez mazurskie jeziora przeszedł tzw. biały szkwał. Niestety mało z tego wyciągnęliśmy na przyszłość.  Wciąż na wodzie spotyka się taką samą bezmyślność. Tu warto wspomnieć, że każdy sprzęt wodny jest bezpieczny, czy to skutery wodne, jachty, łodzie , niebezpieczni są tylko ludzie, którzy się tym poruszają a przede wszystkim ich głupota czy bezmyślność jak kto woli.

© 2011 – 2014, proveve. Wszystkie prawa zastrzeżone.