Produkcja kartonów stanowi czasochłonne i pracochłonne zajęcie, zaś szczególne znaczenie w tym wszystkim ma kwestia szybkości i zręczności. Dlatego też niezwykle istotne w tym wszystkim jest zastosowanie odpowiednich urządzeń, które będą umożliwiały należyte opakowanie towaru i dostosowanie go do jego kształtu. Jak wszyscy wiemy kartony mają tutaj bardzo ważną funkcje – umożliwiają bowiem należyty transport danego sprzętu.
Kartoniarka to urządzenie, które umożliwia łatwe i szybkie pakowanie produktów. Jednakże nie jest to wystarczające do zapewnienia danemu produktowi bezpieczeństwa i trwałości. Należy karton dobrze oznakować, aby z daleka było widzieć co dany karton zawiera, czy jest to towar łatwo tłukący się, czy też wymagający niezwykłej ostrożności w transporcie. W oznakowaniu stosuje się najczęściej carne litery umieszczane na białym, lub jasnym tle. Są one bardzo wyraźne i umożliwiają łatwe ustalenie, jak obchodzić się z towarem. W przypadkach wymagających szczególnej uwagi – umieszcza się znaki koloru czerwonego.
Sam karton jednakże nie wystarczy. Kiedy pakowane są takie przedmioty jak na przykład telewizory, czy inne artykuły gospodarstwa domowego – wówczas potrzebny jest również styropian jako dodatkowa osłona. Styropian został wynaleziony w połowie XX wieku przez niemiecki koncern BASF. Powstał wtedy bardzo lekki materiał pod nazwą „styropor”, a następnie przyjęła się nazwa „styropian”. Jest on wytwarzany ze specjalnego typu małych granulek o średnicy od 0,2 do 2,5 mm. Przy podgrzewaniu, granulki te pienią się i powiększają swoją objętość od 20 do 80 razy. Ów proces nosi nazwę spieniania wstępnego.
Następnie pianka jest wkładana do formy zamkniętej, gdzie zostaje ponownie podgrzana i dalej się powiększa, uzyskując kształt formy, gdzie ponownie zostaje podgrzana i powiększa się dalej, uzyskując kształt formy. Te uformowane pianki są wyjątkowo lekkie (od 15 do 50 kilogramów/metr sześcienny). Mają one zamknięte pory i dlatego są wspaniałymi izolatorami ciepła. Oprócz tego wyróżniają się one dużą elastycznością. Z tego też względu używa się ich w budownictwie jako izolatorów ciepła, do wytłumienia hałasu, oraz w branży opakowaniowej w celu ochrony wysoko wartościowych towarów.
© 2013, apgreff. Wszystkie prawa zastrzeżone.