Aby powstała profesjonalna witryna internetowa, w stu procentach profesjonalnie wykonane musi być tworzenie stron www, stosujące najnowsze dostępne „narzędzia” informatyczne. Co więcej, ludzie projektujący serwisy internetowe powinni być na bieżąco w najnowszych trendach dotyczących layoutu oraz znać zasady usability, pozwalające na budowanie stron łatwych w obsłudze, użytecznych.

Właściwie w dzisiejszych czasach, najważniejsze jest to, aby powstające strony internetowe były elastyczne. W projektowaniu stron wykorzystuje elastyczne rozwiązania, czyli przygotowane na zmiany. Ponadto, przykładem elastycznego rozwiązania, które dopasowuje się do użytkownika jest między innymi elastyczny layout, w którym serwis dostępny jest do przeglądania na różnych urządzeniach, co w czasach rozwoju mobilnego internetu, a wraz z nim i mobilnych urządzeń, jest niezwykle istotne.

Co jednak tak naprawdę oznacza, że layout jest elastyczny? Oznacza to, że dostosowuje się do rozdzielczości wyświetlania automatycznie (czyli dostosowuje się do możliwości urządzenia). Tego typu nowinek technologicznych jest całkiem sporo, a to właśnie dzięki nim tak chętnie spędzamy czas w wirtualnej rzeczywistości.

Czasy tak dużej popularności portali społecznościowych stworzyły potrzebę, by możliwe stało się integrowanie stron z najpopularniejszymi portalami. Integracja serwisu z Facebookiem pozwala na bieżące śledzenie przez użytkowników, fanów strony tego, co się na niej dzieje (z poziomu portalu). Serwisy internetowe przez portale prowadzą działania promocyjne, a także utrzymują bieżący kontakt z użytkownikami, który pozwala na nawiązywanie z nimi bliższych relacji.

Co więcej, tworzenie stron www coraz więcej uwagi poświęca funkcjonalnościom, które dają możliwość oceniania (przez ludzi) stron, a właściwie firm promujących się przez nie. Współczesność charakteryzuje się tym, że rekomendacje ludzi mają dla nas ogromne znaczenie, dlatego serwisy, na których widzimy oceny klientów sklepu oraz społeczności, na których nasi znajomi oceniają określonych przedsiębiorców (znowu nasuwają się na myśl automatycznie portale społecznościowe) są tak chętnie odwiedzane (i oczywiście użytkowane).

Sam wynik tworzenia stron internetowych zależy od tematu strony powstającej, oczekiwań zlecającego, ale także od możliwości finansowych tego, kto inwestuje w serwis. Najważniejsze jest jednak, aby firma informatyczna stworzyła dla nas rozwiązanie elastyczne. Dzięki temu startując z biznesem w sieci, a właściwie startując ze stroną internetową, na początku niekoniecznie musimy dysponować budżetem, który pozwoli nam na zlecenie stworzenia serwisu o niezwykle bogatej funkcjonalności. W przyszłości natomiast, w miarę rozwoju firmy oraz w miarę powiększenia się możliwości finansowych naszego przedsiębiorstwa, będziemy najprawdopodobniej potrzebowali rozwoju.

Oczywiście trendy, jakie obowiązują tworzenie stron www są bardzo zróżnicowane. Trudno mówić o tym, że wszystkie rozwiązania będą zawsze dobre dla konkretnej firmy, dla konkretnego tematu. Nie każda firma powinna być integrowana z portalem społecznościowym, nie każdy sklep będzie się promował przez porównywarki (jako że w niektórych sklepach ceny są ustalane indywidualnie).

© 2012, aptus. Wszystkie prawa zastrzeżone.