Wśród specjalistów bankowych coraz częściej można się spotkać ze stwierdzeniem, że w Polsce system lokat jest cały czas w stagnacji i nie rozwija się tak prężnie jak w innych krajach europejskich. Dochodzi nawet do bardzo radykalnych stwierdzeń, że lokaty bankowe to obecnie tylko mit systemu finansowego, a w rzeczywistości zarabianie na nich jest nieopłacalne i mało skuteczne. Jak jednak wygląda prawda i czy faktycznie rachunki lokatowe już dawno „przejadły się” Polakom?

Młodzi nie chcą oszczędzać

Największą stagnację w tym sektorze rynku widać głównie wśród osób młodych, które raczej nie są pozytywnie nastawione do zakładania lokat. Wyjątkiem są studenci, dla których tworzone są specjalne oferty i którzy tylko dzięki temu mogą liczyć na w miarę sensowne zarobki. W innych sytuacjach posiadanie lokat jest dla młodych osób mało opłacalne i większość z nich woli zainwestować swoje pieniądze w inny sposób.

Problemem jest przede wszystkim niska atrakcyjność lokat jako źródła zarobku. Niewielkie oprocentowanie i często konieczność zamrożenia dostępu do pieniędzy na bardzo długi czas skutecznie zniechęcają młodych inwestorów, którzy zazwyczaj wolą mieć bezpośrednią kontrolę nad swoimi pieniędzmi – a więc i mogą wypłacać je w dowolnym momencie, co w przypadku lokat jest bardzo utrudnione.

Ile się zarobi na lokacie?

Niskie oprocentowanie spotykane w przypadku lokat to główny problem, z jakim mierzą się obecnie potencjalni klienci banków. Najlepsza lokata to obecnie niekoniecznie taka, która trwa krótko i pozwala na dostęp do gotówki (bez ponoszenia kar finansowych), ale przede wszystkim taka, która umożliwia wysokie zarobki.

Nie ma bowiem co ukrywać, że oprocentowanie wahające się w granicach 5-8% nie jest szczególnie atrakcyjne. Szczególnie w czasach, gdy Polacy mogą zakładać rachunki lokatowe w innych krajach Unii Europejskiej i zarabiać na nich znacznie więcej, bo nawet do 12-14% w skali miesięcznej.

Nie ma alternatyw dla lokat?

Patrząc prawdzie w oczy należałoby przyznać, że we współczesnym systemie bankowym nie ma żadnej alternatywy dla lokat, a przynajmniej nie takiej, która zapewniałaby równie stabilne i pewne zyski. Można próbować z funduszami inwestycyjnymi, ale wiąże się to z większym ryzykiem; można próbować z obligacjami Skarbu Państwa, ale to z kolei daje znacznie mniejsze zyski.

Osobom pragnącym zarabiać bez żadnego wysiłku, na samym tylko oprocentowaniu, rachunki lokatowe są więc wyjściem nie tyle najlepszym i najkorzystniejszym, co po prostu jedynym. Więcej na temat oszczędzania znajdziesz na portalu finansowym – http://oszczedzajskutecznie.com.pl – serwis internetowy dla ludzi oszczędzających.

© 2013 – 2015, abtarasew. Wszystkie prawa zastrzeżone.