Lokaty bankowe nazywane również depozytami to rodzaj umowy z bankiem opartej na obustronnych korzyściach. Kwota wpłacana przez klienta na lokatę jest depozytem przekazywanym bankowi na okres trwania umowy. Po upłynięciu tego czasu bank wypłaca klientowi kapitał początkowy lokaty oraz odsetki.

Jednak jedyną korzyścią płynącą z wpłacania pieniędzy na lokaty nie jest tylko mnożenie oszczędności. Lokaty bankowe to też zysk dla banków, które dzięki nim mogą inwestować oraz udzielać kredytów. Oczywiście nie oznacza to, że wydają one pieniądze klientów. Banki traktują je jako pożyczki, które zresztą po pewnym czasie wynagradzają. Mogłoby się wydawać, że banki nie mają żadnego zysku z lokat oprócz możliwości dysponowania pieniędzmi. Jest jednak zupełnie inaczej. Różnice w oprocentowaniach lokat oraz kredytów udzielanych przez bank z tych pieniędzy generują jego zyski.

Lokaty można założyć w niemal każdym banku, ponieważ są one jednym z głównych źródeł funkcjonowania tych instytucji. Bez lokat wzrosłoby oprocentowanie kredytów i pogorszyłby się ogólny stan gospodarki.

Trzymanie oszczędności na lokatach jest z pewnością dużo bezpieczniejsze niż przechowywanie ich w domu. Nawet w razie upadku instytucji bankowej, w której mamy lokatę otrzymamy wpłacone na nią pieniądze jeśli ich suma nie przekroczy stu tysięcy złotych. Taką pewność daje klientom banków Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A co zrobić jeśli chcemy wpłacić na lokatę więcej? Najlepiej rozłożyć tą kwotę na kilka banków tak, by w żadnym nie przekroczyła stu tysięcy złotych.

W wyborze lokaty bankowej pomoże nam ranking lokat bankowych oraz konsultacja z niezależnym doradcą finansowym. Jeśli nie znamy się na bankowości warto również porozmawiać ze znajomymi, którzy skorzystali z tej formy oszczędzania pieniędzy oraz poszukać informacji w internecie. Ze względu na to, że istnieje wiele typów lokat bankowych wybranie odpowiedniej zależy od indywidualnych predyspozycji, kwoty jaką chcemy ulokować w banku, czasie, w którym mogą one leżeć na koncie oraz wysokości i rodzaju oprocentowania.

Niektóre banki nie dają możliwości zlikwidowania lokaty przed upływem czasu umowy wraz z wypłaceniem odsetek. Wtedy jesteśmy stratni nawet, gdy wypłacimy cały kapitał początkowy, ponieważ pieniądze bezczynnie leżące na koncie tracą na wartości przez inflację. Dlatego warto wybrać lokatę i czas umowy, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Jeśli nie ma możliwości wcześniejszego zerwania umowy wraz z odsetkami, a nie mamy pewności, że wpłacone pieniądze nie będą nam wcześniej potrzebne to dobrze wybrać lokatę krótkoterminową, czyli trwającą nie dłużej niż rok. Jednak najwyższe zyski gwarantują lokaty długoterminowe.

Depozyty bankowe to z pewnością dobry sposób na bezpieczne inwestowanie i oszczędzanie pieniędzy. O tym jakie oprocentowanie ma zakładana przez nas lokata zostajemy poinformowaniu już przy zawieraniu umowy z bankiem, więc od początku możemy przewidzieć jakie zyski przyniosą wpłacone pieniądze. Ponadto lokaty są bezpieczną formą inwestycji i zawsze gwarantują zysk, oczywiście jeśli wypłacimy pieniądze po upłynięciu okresu umowy.

© 2013 – 2014, abtarasew. Wszystkie prawa zastrzeżone.