Kryzys na rynku nieruchomości powoduje, że osoby zamożne bądź dysponujące chwilowo możliwościami finansowymi chętnie inwestują w domy i mieszkania, zwłaszcza te luksusowe. Eksperci ekonomiczni przewidują, bowiem, iż z czasem będą one wyraźnie zyskiwać na wartości.

Tym bardziej, że w wielu miejscach ruszają zawieszone do tej pory projekty centrów handlowych i rozrywkowych, które podniosą w przyszłości dodatkowo atrakcyjność nieruchomości mieszkalnych położonych w ich pobliżu. Obecnie zaś można nabyć je po wyjątkowo niskich cenach. Największym zainteresowaniem cieszą się apartamenty. Nic w tym dziwnego. Stanowią doskonałą inwestycję, ale także są świetnym sposobem na lokowanie oszczędności i stwarzają możliwość bieżącego czerpania korzyści z ich wynajmu. Apartamenty najczęściej kupowane są w dużych aglomeracjach miejskich i ośrodkach biznesowych, jakich jak Warszawa, czy Poznań. Część inwestorów nabywa nieruchomości położone zagranicą, w tym zwłaszcza w Londynie, Paryżu, Wiedniu i innych stolicach europejskich. Mogą oni liczyć na zyski przede wszystkim z wynajmu. Tam, bowiem nie brakuje przyjezdnych zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych, którzy pragną wypocząć w wysoce komfortowych warunkach.

Właściciele luksusowych mieszkań mają, więc zapewnione stabilne i regularne źródło dochodów. Odrębną grupę stanowią apartamenty położone w miejscowościach turystycznych oraz wypoczynkowych. To one właśnie cieszą się największą popularnością w ostatnim czasie. Ze względu na kryzys ekonomiczny i ciężką sytuację finansową niektórych państw europejskich apartamenty można zakupić obecnie w wyjątkowo niskich cenach. Dzieje się tak zwłaszcza w Hiszpanii, Włoszech czy w Grecji. Takie okazje przyciągają nie tylko inwestorów, ale także osoby prywatne, chcące nabyć komfortowe mieszkanie na własny użytek, na przykład, jako miejsce pobytu podczas letnich wakacji.

Przed kupnem odpowiedniego lokalu warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, jak chociażby przewidywane koszty utrzymania oraz ewentualne zyski z wynajmu. Mniejsze wydatki z pewnością wiązać się będą z posiadaniem apartamentu w Bułgarii niż w Hiszpanii czy Portugalii, choć wszystkie mogą okazać się dobrą inwestycją. Developerzy natomiast powinni zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące regulacje prawne, przede wszystkim zaś czas, koszty oraz skomplikowanie procedur uzyskania pozwoleń na budowę.

© 2013, apgreff. Wszystkie prawa zastrzeżone.