Nowoczesne budownictwo coraz częściej odchodzi od tradycyjnych metod poszukując nowych rozwiązań a także materiałów budowlanych, które w jeszcze większym stopniu przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię czy też do zmniejszenia „marnowania” np. wody.
Przykładami takich rozwiązań mogą być np.:
- Domy pasywne – czyli takie, których celem jest zminimalizowanie wymaganej energii i różnych zasobów
- Domy ekologiczne – czyli takie, które starają się korzystać tylko z energii odnawialnej
W związku z coraz bardziej rygorystycznym podejściem np. Unii Europejskiej do kwestii budownictwa a także w związku z ciągnącym się dalej kryzysem gospodarczym oba tematy wydają się niesamowicie ciekawe. Głównie przez dostępne dopłaty do różnych ekologicznych rozwiązań a także przez fakt, że domy takie w długim okresie czasu pozwalają zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Na początek może fakt o, którym nie wszyscy wiedzą, otóż: istnieje możliwość uzyskania dopłat czy też nawet bardzo atrakcyjnych warunków kredytowych na takie rozwiązania jak:
- Dopłaty do kolektorów słonecznych
- Dopłaty czy też atrakcyjne warunki kredytowe do np. pomp ciepła
- Istnieje również możliwość uzyskania kredytu w atrakcyjnych warunkach na np.: modernizację systemu grzewczego we własnym domu czy też na ulepszenie gospodarki odpadów
- Ciekawostką jest fakt, że nawet na takie rzeczy jak baterie umywalkowe na fotokomórkę i inny mniejszy sprzęt, który „chroni” zużywanie zasobów wodnych i innych można otrzymać dofinansowania czy też kredyty atrakcyjnie oprocentowane. Niestety póki co nie wiele osób stosuje takie rozwiązania z racji dużych cen za takie baterie
Wróćmy jednak do tematu jakim jest budowa domu pasywnego – wg. niektórych źródeł zapotrzebowanie na energię w takich domach może wynieść nawet osiem razy mniej niż w tradycyjnych budynkach! Domy takie powinny być tak zaprojektowane by całościowe zapotrzebowanie na energię nie przekroczyło około 15kWh/(m2*rok). Wykorzystywane w takich domach są takie źródła energii jak: ciepło z ziemi, energia słoneczna czy też ciepło pochodzące z innych źródeł. Ciekawym faktem jest to, że aby dom został „nazwany” domem pasywnym musi przejść test szczelności. Przeprowadza się go poprzez zmierzenie przepuszczalności powietrznej domu używając do tego specjalnych wentylatorów (przy zamkniętych drzwiach, oknach itp.)
Warto też poznać kilka ciekawostek, które mogą się przydać dla wszystkich osób. Czyli jak można zminimalizować ogólne zużycie energii we własnym domu:
- Zmniejszenie temperatury w nocy w domu tylko o 2˚C przykładowo z 20 do 18˚C pozwoli ci zaoszczędzić około 5-10% energii
- Zamiana wanny na prysznic podczas kąpieli to prawie 65% mniej energii wymaganej na ogrzanie wody
- Przerzucenie się na zmywanie w zmywarce to około 90% oszczędności na ciepłej wodzie
Oczywiście to nie wszystkie sposoby odnośnie jak można zaoszczędzić na energii i zużyciu wody. Więcej informacji można znaleźć na różnych portalach budowlanych i forach, tak samo jak sam temat domów pasywnych, który jest bardzo obszerny a którego rozwinięcie znajdziesz w wielu czasopismach czy też serwisach.
© 2013 – 2019, mrbean. Wszystkie prawa zastrzeżone.