Dobra izolacja przed deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi
stanowi podstawowy warunek utrzymania budynku w dobrym stanie. Konserwacja dachówek, zabezpieczanie dachów to ważne przedsięwzięcie dzięki któremu można uniknąć groźby zniszczenia górnej nadbudowy budynku, a co się z tym wiąże – również kosztownych i pracochłonnych remontów. Dlatego też konieczne są okresowe przeglądy pokryć dachów, które powinny prowadzić do konserwacji, renowacji bądź nawet wymiany dachówek. Renowacja dachówki składa się z trzech głównych etapów. Pierwszym jest oczyszczanie dachówek za pomocą myjki. Następny etap to impregnowanie dachówek podkładem 44 HS i wreszcie obłożenie dachówki Dac Hydro Plus. Proces konserwacji i renowacji dachówek jest złożony i pracochłonny, dlatego też powinien zostać przeprowadzony niezwykle starannie. Powłoka na dachówki zawiera substancję chroniąca przed nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe. Impregnacja dachówki polega na nasyceniu jej specjalną substancją, która jest odpowiedzialna za ochronę dachówki przed rozpadem, oraz za jej trwałość i wytrzymałość. W całym procesie renowacji niezwykle istotne jest również zachowanie odpowiedniego koloru dachówki, tak by pasowały do wystroju domu. Ważne jest również uszczelnianie dachu zimą, w celu zapobieżenia przedostawaniu się wilgoci do pomieszczenia. Izolacja termiczna zapobiega także wydostawaniu się nadmiernej ilości ciepła z budynku za zewnątrz.
W przypadku dachów metalowych konserwacja polega na działaniu antykorozyjnym, czyli przeciwdziałaniu pojawiania się rdzy, oraz innych zniszczeń i uszkodzeń metalowych pokryć dachów. Elastomal i inne substancje chronią dach przed niekorzystnymi czynnikami, oraz rozpadem i dezintegracją. Substancje te są nakładane bezpośrednio na uszkodzone i zagrożone korozją obszary dachu. Zarówno dachówki jak i metalowe pokrycia dachów , takie jak blacha falista są dostępne na rynku w wielu rozmaitych wariantach, różniących się między sobą zarówno pod względem kształtu jak i koloru.
W przypadkach skrajnych – kiedy dachówki są tak już zniszczone, że nie można w żaden sposób ich konserwować, konieczna się staje wymiana dachówek. Nowe dachówki można kupić już gotowe, bądź ewentualnie zamówić je u wytwórcy. Można wtedy określić dokładnie kształt, oraz kolor dachówki, jej grubość i inne parametry.
© 2013 – 2019, apgreff. Wszystkie prawa zastrzeżone.