Obecnie każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Są to coraz lepsze marki, coraz młodszych samochodów, często kupowanych prosto z salonu. Jest to przykładem tego, że kryzys w naszym kraju nie był taki dotkliwy jak to wielu twierdziło. Przede wszystkim nowe auta nie pozostają w kręgu zainteresowań rodzin jedynie bardzo zamożnych, coraz częściej dzięki nisko oprocentowanym kredytom i ofertom leasingowym, na auto prosto z salonu mogą sobie pozwolić ludzie, których zarobki oscylują na przeciętnym poziomie.
Oczywiście, atrakcyjność tych ofert powoduje że decyduje się na nie spora grupa klientów, a niskie oprocentowanie i kilkuletni okres spłat dodatkowo zachęca do takiej formy zakupu. Najwięcej osób decyduje się na kupno samochodu wraz z początkiem roku, dealerzy samochodowi wtedy mają swoje przysłowiowe żniwa. Dzieje się tak głównie dlatego, że mało opłacalne jest kupowanie aut pod koniec roku, wtedy najwięcej się traci na takim zakupie. Pomimo, że takie auto jest nowe, po zaledwie kilku tygodniach jest liczone jako auto roczne, znacząco tracąc na wartości, już przy wyjeździe z salonu.
Właśnie z tego powodu bardziej opłaca się kupować auto w styczniu niż w grudniu. Szczególnie, że pamiętać trzeba, że nowe auta i bez tego powodu, bardzo szybko tracą na wartości, nie ma więc sensu jeszcze bardziej tej straty powiększać nieprzemyślanym zakupem. Samochody w obecnym czasie stały się również znacznie mniejszym wyznacznikiem pozycji społecznej, niż było to postrzegane kiedyś. Powodem tego jest właśnie fakt iż dzięki ofertom bankowym dostępność tego kiedyś luksusowego towaru, stała się możliwa praktycznie dla każdego. Obecnie zdecydowanie większym problemem stały się koszty utrzymania już posiadanego samochodu. Na przykład rosnące ostatnio koszty paliwa powodują że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich samochodach instalacji gazowych. Gaz w porównaniu do benzyny jest przeszło dwa razy tańszy i mimo, że mniej wydajny, to i tak bardziej opłacalny. Tak więc, mimo iż wielu stać na kupno auta, to w kwestiach utrzymania, nie wszyscy sobie dają już radę, pod tym względem swobodne korzystanie z samochodu nadal może być postrzegane jako luksus.

© 2011 – 2014, proad1. Wszystkie prawa zastrzeżone.