W ostatnim czasie w Niemczech podawane są informacje o nowych świadczeniach, które będą wspierały młode rodziny wychowujące dzieci. Nowy zasiłek opiekuńczy, który ma wejść w życie w 2013 roku jest tematem numer jeden w urzędach zajmujących się świadczeniami socjalnymi. Jest wokół niego wiele kontrowersji, gdyż wszyscy twierdzą, że jest to mniej rzetelnie przygotowana wersja Kindergeld (zasiłek rodzinny z Niemiec) i że będzie to prowadziło do wielu nadużyć wśród mniej zamożnych mieszkańców Niemiec.
Zasiłek rodzinny z Niemiec jest świadczeniem, które z powodzeniem zostało wprowadzone wiele lat temu. Dzięki temu wielu samotnie wychowujących swoje dzieci rodziców może pobierać z kasy rodzinnej (z niem. Familienkasse) świadczenie pozwalające zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i życia. Zasiłek opiekuńczy, który zaproponowali i przegłosowali niemieccy urzędnicy jest przeznaczony tylko dla osób, których dziecko ma nie mniej niż rok a nie więcej niż trzy lata, a do tego rodzice są przy nim cały czas – czyli, że dziecko nie jest posyłane do żłobka lub przedszkola.
Związki zawodowe twierdzą, że to spowoduje, że ludzie przestaną szukać pracy, a dzieci w przyszłości będą gorzej przygotowane do procesu edukacji, gdyż zamiast od najmłodszych lat uczyć ich zaradności i szybkiego przyswajania wiedzy będą je rozpieszczać rodzice lub dziadkowie. Jak stwierdził jeden ze związkowców, lepiej by było gdyby rząd zwiększył kwotę jaka przeznaczana jest na zasiłek rodzinny z Niemiec, aniżeli tworzyć świadczenie, które budzi tyle kontrowersji i będzie kosztowało skarb państwa około 1,2 mln EUR rocznie.
Warto przyznać, że zasiłek rodzinny z Niemiec to świadczenie, które na stałe zagościło także wśród Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy w Niemczech.
© 2012, pozycjaseo. Wszystkie prawa zastrzeżone.