W czasie, gdy większość czasu spędzamy w pracy, urlop kojarzy się nam z sielanką. Jednak chcąc wyjechać w atrakcyjne turystycznie miejsce, warto wcześniej wakacje zaplanować. Niestety w naszym kraju jest tak, że miejsca noclegowe w popularnych rejonach, w sezonie są na wagę złota. Z reguły więc trzeba zarezerwować nocleg ze znacznym wyprzedzeniem, nieraz już rok wcześniej. Jest to z pewnością mało przyjemne, gdy po powrocie z jednych wakacji, musimy planować już następne, ale takie są obecnie po prostu realia.
Urlop w kraju to nie oferta last minute, tu trzeba wszystko dobrze zorganizować i przygotować. Nieco inaczej jest, gdy planujemy wypoczywać za granicą. Tu jest zdecydowanie większa dowolność, oferty biur podróży są bardziej zróżnicowane, nie trzeba podejmować decyzji aż z takim wyprzedzeniem. W końcu to nasze wakacje, czas relaksu więc ich planowanie nie powinno się wiązać ze stresem. Jednak obecnie coraz mniej jest egzotycznych miejsc, do których można bezpiecznie podróżować, odpadł już ulubiony przez polskich turystów Egipt i Tunezja, tak więc coraz częściej trzeba brać pod uwagę sytuacje geopolityczna w danym regionie.
Zdecydowanie lepiej postawić na wypoczynek w bliższych Polsce rejonach takich jak na przykład Grecja, Włochy czy Francja. Mają może mniej egzotyczny urok i są na pewno nieco droższe, ale są zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem wypoczynku. Francuskie winnice, Greckie kamieniste plaże przecież również mają swój niepowtarzalny urok i potrafią urzec swym urokiem. Turystyka grupowa, którą najczęściej uprawiamy, jednak przy dużej dawce rozsądku również w dalsze rejony świata będzie bezpieczna pod warunkiem, że dokładnie słuchamy osób, które się nami na miejscu opiekują. Nie należy oddalać się od grupy, szczególnie jeśli nie znamy miejscowego języka, kultury i obyczajów. Szczególnie nieznajomość panujących w danym regionie zwyczajów, może być dla nas zgubna. Niektóre narody są na tym punkcie bardzo wyczulone.

© 2011, cubus. Wszystkie prawa zastrzeżone.