e-papierosyDostęp do papierosów elektronicznych jest praktycznie nieograniczony. Dystrybucja urządzeń nie jest objęta żadnymi przepisami, więc ich zakupu może dokonać każdy. E-papierosa można nabyć w jednym z wielu sklepów internetowych oraz stacjonarnych. Czy są zagrożeniem dla dzieci i młodzieży?

Początki palenia

Tradycyjne papierosy były od zawsze owocem zakazanym dla dzieci i młodzieży. Wiele osób próbowało lub zaczynało przygodę z paleniem w czasach szkoły średniej. Sprzedaż zwyczajnych papierosów jest jednak zakazana osobom poniżej 18 roku życia. W sklepach oraz kioskach przestrzega się tego przepisu ponieważ w innym przypadku można narazić się na wysokie grzywny. Całkiem inaczej wygląda kwestia papierosów elektronicznych. E-papieros nie jest uznawany za wyrób tytoniowy.  Z tego powodu można go palić praktycznie wszędzie. Dodatkowo prawo  nikomu nie zabrania sprzedaży tych urządzeń. Każdy chętny może bez przeszkód zamówić elektronicznego papierosa w jednym ze sklepów internetowych lub stacjonarnych. Dla sprzedawców i dystrybutorów liczy się wyłącznie czysty zysk.

Świadomość rodziców

Papieros elektroniczny jest zdrowszy i tańszy w eksploatacji od swojego tradycyjnego odpowiednika. Pomimo tego w dalszym ciągu służy on do dostarczania organizmowi nikotyny. Ta jak wiemy jest jedną z najbardziej uzależniających substancji. Stałe zażywanie nawet bardzo małych dawek może skończyć się późniejszymi problemami z odstawieniem. E-papierosy stają się coraz bardziej popularne i widoczne na ulicach polskich miast. Zaczyna panować na nie moda, co sprzyja jeszcze większej popularności tych urządzeń pośród młodzieży. Dodatkowo w świetle prawa mogą oni z nich bez przeszkód korzystać w szkołach. Z każdej strony klienci są atakowani reklamami, w których pojawiają się słowa o magicznych właściwościach e-papierosa oraz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Ochrona młodzieży

E-papieros z pewnością nie jest wynalazkiem dla dzieci i młodzieży. To urządzenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku nałogowych palaczy, chcących pozbyć się szkodliwego nałogu. Osoby nie mające wcześniej do czynienia z paleniem mogą z pomocą papierosów elektronicznych łatwo wpaść w szpony nałogu nikotynowego. W najbliższym czasie mają rozpocząć się prace nad przepisami regulującymi kwestie palenia elektronicznego. Dostęp młodzieży do e-papierosów powinien być z całą pewnością ograniczony. To właśnie ta część społeczeństwa pozostaje najbardziej nieświadoma zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz narażona na agresywną reklamę rożnych sprzedawców.

© 2013 – 2014, pawel1. Wszystkie prawa zastrzeżone.