Toskania – kraina słońca i wina

Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch, słynący do tego z produkcji win o wyjątkowych smaku oraz barwie. Powstała nawet osobna nazwa wina, Chianti, która pochodzi właśnie od toskańskiego regionu jego produkcji. Nic dziwnego – wszak jest to miejsce, gdzie wino produkuje się od tysięcy lat. Pierwsi byli Etruskowie, później zaś Rzymianie, którzy przejęli wiedzę na temat uprawy winorośli i wprowadzili ją na swoje tereny. Toskańskie wino do dzisiaj nie ma sobie równych, a wiele osób odwiedza te tereny właśnie po to, by dowiedzieć się, jak smakuje połączenie winorośli i słońca zamknięte w szklanej butelce.

Najlepsze z najlepszych, czyli o odmianach win toskańskich

Jednym z najlepszych i najbardziej znanych win jest Brunello di Montalcino. Powstaje ono w centralnej części Toskanii, niedaleko miejscowości Siena. Wino zawdzięcza swój wyśmienity smak temu, że jest uprawiane w niemal doskonałych warunkach klimatycznych. Klimat jest tam typowo śródziemnomorski, a znajdujące się w pobliżu wzgórza stanowią naturalną ochronę przed gwałtownymi zmianami atmosferycznymi. Z tych też okolic pochodzi popularne Chianti, które posiada dwie swoje odmiany – Classico i Putto. Toskańskie wina białe to z kolei Vernaccia oraz Bianco di Montecarlo, które pochodzą z okolic Cortony.

Co warto zobaczyć w Toskanii?

Toskania to nie tylko uprawa wina, ale także bogata historia. Do tego regionu należy chociażby Florencja, w której znajdziemy mnóstwo atrakcji odpowiednich dla miłośników różnego rodzaju sztuki – malarstwa, rzeźbiarstwa czy architektury. Dla niektórych jest to jednak miasto zbyt zatłoczone. Dlatego lepiej wybrać się do Sieny, która stanowi swego rodzaju wizytówkę regionu. Siena to przede wszystkim unikatowa Galeria Sztuki oraz gotycka katedra Duomo. Godna polecenie jest również Cortona – urokliwe i zabytkowe miasteczko znajdujące się na wzgórzu, z którego rozchodzi się wspaniały widok.

Dlatego wybierając się na urlop do Włoch, pamiętajcie Państwo o niezwykłej, malowniczej Toskanii.

© 2017, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.