rowery fano-tec

Bardzo często lekarze, którzy leczą osoby chore na zwiotczenie mięśni, paraliż pourazowy, niedowład nóg lub rąk spowodowany na przykład wylewem krwi do mózgu lub udarem, oprócz zażywania leków zalecają również swoim pacjentom aktywne leczenie w formie rehabilitacji. Dotyczy to także osób poszkodowanych w wyniku wypadków lub też upośledzonych od urodzenia. Rehabilitacja obejmuje ogólnie rozmaite rodzaje ćwiczeń fizycznych, w tym także ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem specjalnych rowerów rehabilitacyjnych. Zastosowanie rowerów w rehabilitacji polega na wysiłku fizycznym osoby chorej, która używa roweru do poprawy stanu nóg lub rąk. Większość rowerów rehabilitacyjnych jest na trwałe przymocowana do podłoża, a zatem chory pedałując tak naprawdę nie rusza się z miejsca, tkwiąc stale w jednym i tym samym punkcie.

Niektóre rowery, które służą do poruszania się mają trzy koła. Trójkołowe rowery Fano-Tec zapewniają osobie dotkniętej inwalidztwem ruchu większą stabilność podczas jazdy. Mogą też być wykorzystywane na początku dla osób uczących się jazdy i mających problemy z zachowaniem równowagi. Dla osób z upośledzeniem narządu ruchu lub zmysłu równowagi takie trójkołowe rowery stanowią wydatną pomoc. Zachowanie równowagi w przypadku pojazdu trójkołowego polega między innymi na tym, że siła nacisku rozkłada się równomiernie na dwa tylne koła zamiast tylko na jedno. Ma to ścisły związek z zasadą wytrzymałości konstrukcji.

Wytrzymałość to zdolność urządzenia do znoszenia obciążeń bez uszczerbku dla działania ich części konstrukcyjnych. Przez wytrzymałość konstrukcji roweru obciążonego konkretnymi siłami rozumiemy zatem górną granicę działania owych sił, przy której pojawiają się oznaki miejscowego rozluźnienia połączeń poszczególnych elementów konstrukcji, czyli uszkodzenia lub wreszcie zniszczenia urządzenia. Wytrzymałość materiału określają wartości krytyczne naprężeń lub odkształceń.

Wiadomo też od dawna, że tradycyjne obliczanie naprężeń w konstrukcjach rowerów według wzorów teorii sprężystości prowadzi tylko do przybliżonej oceny wytrzymałości konstrukcji. W związku z tym konstruując rower trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej która z niego będzie korzystać. Istnieją specjalne normy określające to bezpieczeństwo.

© 2013, apgreff. Wszystkie prawa zastrzeżone.