Pomysł, którym jest orlik 2012, pojawił się w 2007 roku. Rząd uznał, że będzie to znakomita forma wspierania sportu i aktywności wśród młodzieży.

Idea Orlika wynika stąd, że do tej pory brak było nowoczesnej infrastruktury sportowej. To właśnie ten czynnik wymieniano jako problematyczny nie tylko z uwagi na nieszczególnie imponujące poczynania drużyny narodowej, ale także ze względu na brak miejsca, gdzie można spędzać czas w atrakcyjny i akceptowany społecznie sposób. Bez wątpienia, najlepiej, kiedy młodzi ludzie zajmują się czymś konstruktywnym, a jednocześnie rozwijają się fizycznie. To samo zresztą dotyczy starszych amatorów futbolu. Boisko posiadające bardzo dobre parametry wytrzymałościowe to doskonały sposób na połączenie realizacji obydwu tych idei. Orliki są o tyle wyjątkowe, że nie tylko są samymi, bardzo nowoczesnymi, boiskami, ale także posiadają swoje zaplecze, a więc m.in. szatnie. Boiska te zwykle powstają przy szkołach i w dużej mierze służą ich potrzebom, ale są ogólnodostępne, a więc mogą z nich korzystać także inne osoby niż uczniowie. To sprawia, że obiekt, którym jest orlik 2012, przyczynia się także do polepszenia kontaktów między całymi lokalnymi społecznościami.

Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest jakość orlików. Obiekty te nie mają nic wspólnego z uruchomionymi za grosze punktami, które jako nawierzchnię mają asfalt lub piach, a jeśli piłka nie zostanie przejęta przez jakiegoś zawodnika, to trzeba po nią daleko biec. Powstające w każdej gminie orliki to boiska z prawdziwego zdarzenia, z elastyczną nawierzchnią i piłkochwytami. Infrastruktura sportowa w naszym kraju wyraźnie się poprawiła od czasu, gdy orliki stały się codziennością.

Do kopania piłki wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, ale zdecydowanie lepiej jest mieć udostępniony obiekt taki jak orlik 2012, na którym jest bezpiecznie i przyjaźnie. Aż miło przebywać na takich boiskach sportowych. Można przychodzić nawet z małymi szkrabami i obserwować wyczyny innych dzieci lub lubiących grać w „nogę” amatorów.

© 2013 – 2014, katarzyna1. Wszystkie prawa zastrzeżone.