Wiele osób decyduje się na prowadzenia bloga. To dobry sposób na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami oraz pomysłami. Niektórzy chcą doradzić innym jak należy się modnie ubierać, a niektórzy… jak dobrze jeść. Jednak chcąc założyć kulinarnego videobloga należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Przygotowanie do nagrania

Tylko kamera cyfrowa o dobrych parametrach technicznych, sprawi, że filmik pokazujący sposób przygotowania danej potrawy będzie jasny dla naszych widzów. Nie liczmy na to, że używając taniej kamery obraz będzie na tyle dobry, że czytelnicy naszego bloga chętnie obejrzą wykonane przez nas nagranie. Poza tym pamiętajmy, by kamera była na tyle nieruchoma, że zarejestrowany obraz nie będzie poruszony. Przed ostatecznym nagraniem warto na początku zrobić próbne, kilkuminutowe nagranie, aby sprawdzić czy parametry kamery są poprawnie ustawione. Kiedy już zajmiemy się techniczną stroną nagrania, musimy zastanowić się, jaki przepis chcielibyśmy pokazać naszym widzom. Kiedy już wybierzemy danie, którego przygotowanie chcemy zaprezentować na naszym videoblogu, możemy się zabrać do pracy.

Przepis krok po kroku

Nasze nagranie zacznijmy od zaprezentowania produktów niezbędnych do wykonania danej potrawy. Następnie podzielmy nasz nagranie na kilka etapów. To na ile części zdecydujemy się podzielić nasz filmik zależy od tego ile czynności wymaga od nas przygotowanie dania. Przykładowo wykonując ciasto, powinniśmy nakręcić dwie scenki: jedna ukazująca przygotować nadzienia, a drugą spodu. Starajmy się pokazać dokładnie jak wykonujemy jedną czynność po drugiej. Jeżeli niektóre składniki możemy zastąpić innymi powiedzmy to także w trakcie naszego nagrania. Oczywiście po upieczeniu ciasta lub wykonaniu innej potrawy, musimy zaprezentować efekt końcowy. Warto też pokazać widzom sposób, w jaki mogą podać danie. Kiedy już wykonamy nagranie, warto je zobaczyć zanim zamieścimy na blogu. Jeżeli nie posiadamy kamery z projektorem, nasz filmik musimy wyświetlić na komputerze lub telewizorze. Dopiero, kiedy będziemy zadowoleni z efektu naszej pracy, umieśćmy filmik na naszym videoblogu.

Znając ciekawe przepisy na oryginalne dania, warto podzielić się nimi z innymi. Jednak, zamiast zamieszczania na blogu zwykłego opisu przygotowania potrawy, nagrajmy krótki filmik instruktażowy. Dzięki temu większa liczba osób odwiedzając naszego bloga skorzysta z pomysłu na nasze danie.

© 2012 – 2014, maru. Wszystkie prawa zastrzeżone.