Kasety analogowe miały w sobie dużo uroku. W jakiś magiczny sposób na tych czarnych prostokątach można było zmieścić ulubione filmy, bajki czy różnego rodzaju nagrania  wykonane przy okazji ważnych rodzinnych uroczystości. Przy tym ładnie prezentowały się na półce, przypominając swoim wyglądem prawdziwą bibliotekę – czy też raczej wideotekę.

Powrót do przeszłości

Wiadomo jednak, że umysł ludzki jest tak skonstruowany, by magazynować tylko te dobre wspomnienia, takie jak rodzinne oglądanie filmów z wypożyczalni czy otrzymanie nowiutkiej bajki w ślicznym, kolorowym pudełku. Niestety, przy odrobinie wysiłku bez problemu przypomnimy sobie wady, jakie miał ten sposób zapisywania danych – taśma magnetyczna mogła się, jak to magnez, rozmagnetyzować lub zostać wciągnięta przez odtwarzacz wideo, a sama kaseta była podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeszcze pół biedy, jeśli taki smutny los spotkał powszechnie dostępny film, problem zaczynał się w momencie, gdy na kasecie znajdowały się nasze rodzinne nagrania!

Nowe rozwiązania dla 11 muzy

Na szczęście obecnie problem ten już praktycznie nie występuje. Chociaż kaset żal, to jednak musimy przyznać, że współczesne, cyfrowe metody zapisu danych są o wiele wygodniejsze. Po pierwsze – płyty zajmują o wiele mniej miejsca, niż kasety VHS, po drugie zapisane na nich pliki możemy bez problemu zgrywać, przegrywać i nagrywać, a one nie tracą na jakości, i po trzecie, takie materiały w każdym momencie damy radę udostępnić innym zainteresowanym – wrzucić na serwer, przesłać mailem czy, bardziej tradycyjnie, pocztą. Zmienił się również sprzęt nagrywający, dawne duże i ciężkie kamery zastąpiły nowoczesne kamery full HD, które gwarantują nam wysoką jakość nagrania, zarówno pod względem ostrości obrazu, jak i dźwięku. Na uwagę pod tym względem zasługują kamery cyfrowe Sony, producent nie tylko oferuje nam wysokiej jakości sprzęt nagrywający – możemy również dopasować urządzenie do naszych indywidualnych potrzeb! Dzięki temu nasze wspomnienia zyskają całkiem nową, lepszą jakość.

© 2012 – 2014, maru. Wszystkie prawa zastrzeżone.