Czynników warunkujących oprocentowanie lokat jest całkiem sporo i przydałoby się o nich trochę wiedzieć ze względu na zapewnienie sobie pełnego komfortu w kwestiach oszczędzania. Oprocentowanie lokat składa się głównie z odgórnych ustaleń banku centralnego w zakresie ustalenia stóp zwrotu za pożyczki. Mamy bowiem na rynku międzybankowym pewne stałe. Rzadko bowiem ktokolwiek lokuje pieniądze na zerze, prawda?

Bank zatem musi dopasować się do realiów rynkowych i zaproponować tyle, aby klient przynajmniej uchronił się przed postępującym poziomem inflacji. Nie zawsze jednak występuje taka tendencja. Niektóre lokaty bankowe oferują minusowe realne oprocentowanie. Dlaczego zatem klienci korzystają z takich ofert?

Powód jest banalny. Nie mają o tym pojęcia. Widzą tylko nominalną wartość pieniądza. Oprocentowanie lokat wynika też z konkurencji. Najlepsze banki wiedzą, że klient to podstawowy kapitał zwracający się z czasem. Lokata bowiem może być założona często w sposób promocyjny wraz z rachunkiem oszczędnościowym. To bardzo duża atrakcja. Wiele osób przechodzi dzisiaj z banku do banku korzystając z takich opcji, ponieważ wszystkie formalności można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Kurier przywozi umowę, podpisujesz, odsyłasz i masz dostęp praktycznie natychmiastowy do pełnej elektronicznej oferty. Ranking lokat wskazuje, że wyższe oprocentowanie lokat oferują te instytucje finansowe, które posiadają niższe koszty stałe wynikające ze specjalizacji w zakresie bankowości elektronicznej. Oszczędności generują większy potencjał stopy zwrotu.

Oprocentowanie lokat nie jest uzależnione tylko od indywidualnych ustaleń banku, ale także otoczenia konkurencyjnego, ustaleń kwotowych banku centralnego, a także negocjacji z klientami. Niestety praktycznie w stu procentach przypadków podane oprocentowanie w ofercie jest niezmienne. Lokata to taki instrument inwestycyjny, który warto założyć. Nie należy jednak przejmować się jego efektywnością. Poszukiwanie nowych dróg rozwoju jest jak najbardziej wskazane.

© 2012, abtarasew. Wszystkie prawa zastrzeżone.