LokatyCzym należy kierować się podczas wyboru lokaty bankowej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto pragnie ulokować swoją nadwyżkę finansową na lokacie, stanowiącą nie tylko najbezpieczniejszą formę przechowywania pieniędzy (wszak dawno już minęły czasy przechowywania oszczędności w skarpecie), ale również najbezpieczniejszy rodzaj inwestowania. Każdy też wie, że dokonanie odpowiedniego wyboru nie należy do najłatwiejszych – wszystkie banki oferują bowiem obecnie najróżniejsze lokaty bankowe i już sam ogrom ofert może przyprawić o ból głowy przeciętnego klienta banku. Aby więc wybrać najlepszą, najodpowiedniejszą dla siebie i najkorzystniejszą lokatę, nie należy kierować się promocjami oferowanymi przez banki, lecz wnikliwą analizą wszystkich najważniejszych kryteriów atrakcyjności lokaty bankowej. Jakie to kryteria?

Oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się oprocentowanie lokat – to bowiem od tego kryterium zależy dochód, jaki przynoszą lokaty bankowe. Generalnie im wyższe oprocentowanie lokaty, tym większy płynący z niej zysk. Decydując się więc na lokatę ze stałym oprocentowaniem, należy wybrać taką, która jest jak najwyżej oprocentowana.

Aby wybrać taką lokatę, należy natomiast przeprowadzić porównanie lokat, co na szczęście w dzisiejszych czasach jest niezmiernie proste i bardzo szybkie – wystarczy bowiem dostęp do Internetu i odrobina czasu. W przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem należy natomiast wziąć pod uwagę aktualną i najbliższą sytuację na rynku – rentowność lokaty ze zmiennym oprocentowaniem zależy bowiem od stóp procentowych. Jeśli wysokość stóp procentowych rośnie, wraz z nim wzrasta wysokość oprocentowania. Jeśli natomiast stopy maleją, maleje także oprocentowanie lokaty.

Kolejnymi kryteriami, jakie należy wziąć pod uwagę, analizując lokaty bankowe dostępne na rynku, są między innymi: kwota lokaty, okres trwania umowy oraz ryzyko inwestycji (istnieją bowiem lokaty, takie jak na przykład lokaty inwestycyjne, które mogą przynieść większy niż standardowe dochód, ale kosztem znacznie większego ryzyka). I choć to te kryteria w największej mierze decydują o atrakcyjności lokaty bankowej i to na ich podstawie przeprowadza się porównanie lokat, najważniejsze przy wyborze najlepszej lokaty są indywidualne oczekiwania i możliwości.

© 2012, abtarasew. Wszystkie prawa zastrzeżone.