kredyty białystokWiele osób mylnie utożsamia kredyt hipoteczny z kredytem na zakup mieszkania. Istotnie, bardzo często kredyty hipoteczne są zaciągane w celu kupna nieruchomości, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. Kredyt hipoteczny zabezpieczony jest hipoteką, czyli ograniczeniem rzeczowym praw do nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku braku możliwości spłaty kredytu, kredytodawca rości sobie prawo do przejęcia postawionej w zastaw nieruchomości.

Środki uzyskane za pomocą kredytu hipotecznego są dużo większe, niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych, więc bardzo często jest on zaciągany w celach kupna bądź budowy domu czy mieszkania. Często jest to jedyny sposób, aby wejść w posiadanie nieruchomości. Zakres, w jakim mają być wykorzystane pieniądze, określane są w umowie kredytowej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, więc możliwości jego spożytkowania dla innych celów są ograniczone.  Kredyt hipoteczny może być zaciągnięty w walucie krajowej lub obcej, w zależności od potrzeb.

Wyróżnia się trzy główne zastosowania kredytów hipotecznych. Pierwszy, tzw. pożyczka hipoteczna, może być wykorzystany na dowolny cel. W drugim przypadku, jeśli uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na zakup nieruchomości, bank przelewa całość kwoty na konto sprzedającego na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Ostatni typ kredytu to taki, który ma być przeznaczony na budowę domu i może być wypłacony w całości lub w transzach, zależnie od potrzeb.  W przypadku, gdy kredyt zaciągnięty jest w transzach, odsetki naliczane są według wykorzystanej kwoty, a nie całości przyznanego kredytu.

Obecnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny, dlatego w przypadku decyzji o jego zaciągnięciu warto porównać propozycje kilku banków, czy to poprzez wizyty w oddziałach, czy poprzez porównywarki internetowe, które znajdziemy w sieci wpisując chociażby „kredyty Białystok porównaj” lub też korzystając z fachowej pomocy doradcy finansowego, jak tej Pani – www.monikarytel.pl.

© 2013 – 2014, maven. Wszystkie prawa zastrzeżone.