Szpital dziecięcy to placówka medyczna, która pomaga naszym pociechom, leczy je i przywraca do zdrowia, jednak… już sama jej nazwa wywołuje (zarówno u dzieci, jak i ich rodziców) bardzo różne i sprzeczne emocje. Dlaczego tak się dzieje?

Wśród rodziców spowodowane jest to przede wszystkim złymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa, w których to szpital dziecięcy był miejscem obskurnym, zaniedbanym, a opieka medyczna często nie była zadowalająca ani przyjazna pacjentowi.

Dzieci z kolei boją się samotności, dręczy ich fakt, że nie będą miały przy sobie najbliższej osoby, że nie będą czuły się bezpiecznie, a także tego, co je czeka podczas całego pobytu.

Jednak to wszystko da się zmienić. Szpital dziecięcy nie musi wywoływać nieprzyjemnych emocji i strachu – ani u dzieci, ani u rodziców. W sytuacji, gdy jest to planowany pobyt, wystarczy wybrać odpowiednią placówkę, która będzie przyjazna twojemu dziecku, a ono samo będzie się w nim czuło prawie tak dobrze jak w swoim domu.

Czym jednak należy sie kierować podczas wyboru?

  • Wybierając szpital warto zacząć od popytania znajomych czy jakiś polecają i czy mają może jakąś sprawdzoną placówkę. Można również poczytać opinie w Internecie i dowiedzieć się, który szpital spełniałaby ewentualnie nasze oczekiwania.
  • Wybierzmy szpital dziecięcy, w którym będziemy mogli być przy dziecku przez cały jego pobyt. Nie ma nic ważniejszego dla chorego dziecka niż bliskość kochanej osoby, utulenie do snu czy pocałunek w stresującej sytuacji. Zwróćmy uwagę również na to, w jakich warunkach będziemy mogli czuwać przy dziecku. Czy dostaniemy oddzielne łóżko, w którym będziemy mieli szansę przespać się kilka godzin, czy samo krzesło, na którym ewentualnie się zdrzemniemy parę minut.
  • Bardo ważna jest oczywiście opieka medyczna. Powinna być fachowa, wykwalifikowana, a przy okazji prezentować odpowiednie podejście do dzieci. Służyć pomocą zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy, wyjaśniać wszelkie wątpliwości, a każdego pacjenta traktować na najwyższym poziomie.
  • Ważną kwestią jest również sam wygląd szpitala. O wiele lepiej znosi się pobyt w miejscu, które jest kolorowe, komfortowe i nowoczesne.

Powody pobytu w szpitalu są bardzo różne. Niekiedy są to specjalistyczne badania, czasem zabiegi, leczenie. Bez względu jednak na to, z jakiego powodu nasze dziecko będzie musiało spędzić kilka dni w tego typu placówce, warto wybrać taki szpital dziecięcy, który zapewni maksymalną opiekę i zaplecze medyczne, komfort oraz przyjazną atmosferę.

© 2013, lejdno. Wszystkie prawa zastrzeżone.