Jeśli potrzebujemy czegoś to zamawiamy to i dopiero przy dojściu do szczegółów zamówienia okazać się może, że nie do końca wiemy, co mamy zamówić lub dowiadujemy się, że wybór jest znacznie większy niż przypuszczaliśmy. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli chodzi o grysy, ponieważ chcąc zakupić kamienie do ogrodu czy na podjazd dowiadujemy się, że oprócz żwiru istnieją jeszcze grysy, które równie dobrze do naszych celów mogą się nadać, a mają podobne właściwości.

Oczywiście bardzo często potrzebne są grysy lub żwiry i nie ma opcji na wymiennie ich między sobą czy pomieszanie, bo jednak nie mają takich samych parametrów, a to one decydują o ich przeznaczeniu np. w budownictwie drogowym czy w ogóle w budownictwie. Nawet czasami na potrzeby ogrodnictwa istotne znaczenie ma to czy do danych roślin zakupimy grysy czy żwir, bo jednak różnice są i mogą mieć znaczenie. Zakup tego rodzaju produktów nie jest też rzeczą trudną i skomplikowaną, bo te przeznaczone do celów ogrodniczych kupimy w zwyczajnym sklepie ogrodniczym i to zarówno tradycyjnym, jak i internetowym, a inne ilości możemy kupić bezpośrednio u wytwórcy czy producenta tego rodzaju kamieni. Grysy także możemy pozyskiwać z natury w sposób całkowicie naturalny czyli zbierać te, które same się wytworzyły podczas procesów zachodzących w przyrodzie i to na przestrzeni wielu lat, ale skały, z których pochodzą są czasami bardzo trwałe i taka ilość grysów jaka jest nam potrzebna mogłaby się okazać niewystarczająca, dlatego pozyskujemy je też w inny sposób.

Otóż grysy można poddawać mechanicznej obróbce czyli skały obrabiane są za pomocą odpowiednich maszyn, a to sprawia, że powstają grysy o pożądanej wielkości i ze skał o określonych właściwościach, co jest bardzo ważne. Ten sposób pozwala też na uzyskanie szybciej większych ilości grysów, bo jednak możemy skruszyć tyle skały ile tylko będziemy potrzebować i to na swoje potrzeby czy na sprzedaż z tym, że nie ma zbyt wielu miejsc w naszym kraju, gdzie grysy mogłyby być wytwarzane czy obrabiane, dlatego też ogromną rolę odgrywa fakt skąd dane grysy i z rodzaju jakich skał są pozyskiwane. Wiadomo, że do rabaty kwiatowej czy w alejkach w ogrodzie o ile na grysy się zdecydujemy nie koniecznie będziemy potrzebować takie, które pochodzą z najtwardszych i najgęstszych skał, ale wystarczą nam takie, które kupimy w sklepie ogrodniczym, co wcale nie musi oznaczać tego, że są one gorsze czy niższej jakości, ponieważ sam fakt konieczności stosowania obróbki mechanicznej w celu ich pozyskania jest bardzo wymowny.

© 2012, katarzyna1. Wszystkie prawa zastrzeżone.