piggy bank 4Rozliczenia podatkowe wszystkim przyprawiają o lekki atak paniki. O ile nie zatrudniamy biura rachunkowego lub księgowej, musimy zaatakować temat samodzielnie, uzbroić się w wiedzę na temat aktualnych przepisów i pobrać z urzędu skarbowego odpowiednie druki PIT…


…ale czy koniecznie?

Coraz więcej podatników korzysta z wygodnej formy rozliczenia online, które zostało powszechnie umożliwione po raz pierwszy w 2008 roku. Jak do tej pory przekonało się do niego już ponad 500 000 podatników i są zadowoleni. Rzadko kto, po wypróbowaniu nowoczesnego rozwiązania, wraca do tradycyjnej metody, walki z PITem przy pomocy kalkulatora i ołówka, gorączkowej lektury modyfikacji prawnych, a na koniec wystawania w kolejce do okienka. Aby wysłać PIT przez Internet należy ściągnąć dobrą darmową aplikację z Internetu, służącą do wypełniania deklaracji. Polski Instytut Księgowości oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne rekomendują Program PIT 2012/2013, opracowany i wykorzystywany przez specjalistów w dziedzinie rachunkowości. Program przeprowadzi każdego podatnika krok po kroku przez całe zeznanie, dzięki czemu jego wypełnienie okaże się prostą i szybką formalnością. Samodzielnie policzy wszystkie niezbędne sumy, uwzględniając także zmienne takie, jak kwota wolna od podatku lub co roku nieco zmieniające formę ulgi podatkowe. Następnie wygeneruje gotowy do wydruku lub wysłania formularz interaktywny. Poprawnie złożyć go w Sieci można tylko poprzez rządowy system E-Deklaracje.

Bezpieczeństwo
Oprócz typowych ludzkich uprzedzeń do nowych rozwiązań, jednym z argumentów powtarzanych przez tradycjonalistów, jest niedostateczne bezpieczeństwo e-deklaracji w Sieci. Przyjrzyjmy się jednak temu problemowi z dystansem i rozsądkiem. Istnieje minimalne ryzyko, że wysłany PIT trafi nie tylko tam, gdzie powinien, jednak to samo można powiedzieć o składaniu druków bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Wszędzie, gdzie pracują ludzie, obecny jest pewien margines omylności. Widać to szczególnie w przypadku wysyłania zeznań podatkowych Pocztą Polską. Proszę zadać sobie pytanie, co jest w dzisiejszych czasach bardziej pewnym sposobem przekazania informacji: list wysłany pocztą czy e-mail?

Zachęcamy do korzystania ze zdobyczy technologii, ponieważ znacznie ułatwiają one życie, które – w zetknięciu z postępem cywilizacji – nabiera coraz szybszego tempa.

© 2013 – 2014, webbersaar. Wszystkie prawa zastrzeżone.