Co zrobić w przypadku stłuczki?

Zima przyczynia się niestety do zwiększonej liczny stłuczek na drogach. Jak postąpić, kiedy nam się taki wypadek przydarzył?

W przypadku stłuczki, w której nikt nie ucierpiał, nie jest konieczne wzywanie policji. Osoby biorące udział w zdarzeniu najczęściej biorą sprawy w swoje ręce, jeśli nie mają zastrzeżeń, co do zaistniałej sytuacji. Sprawca stłuczki sporządza oświadczenie osobie poszkodowanej, a następnie zgłasza się z takim oświadczeniem do swojego ubezpieczyciela.
Jeśli jednak okoliczności zdarzenia nie są do końca jasne, wtedy konieczne jest zawiadomienie policji.

Uczestnicy stłuczki zobowiązani są do usunięcia z jezdni przeszkadzających innym w ruchu pojazdów, o ile nikt w wypadku nie ucierpiał. Jeśli jednak z jakiegoś powodu usunięcie pojazdu z jezdni nie będzie możliwe, kierowcy mają obowiązek jego oznakowania, czyli najczęściej jest to włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie ostrzegawczego trójkąta, który każdy musi mieć w swoim samochodzie.

W momencie, kiedy na miejscu pojawi się policja, to funkcjonariusze zajmą się dalszymi czynnościami dotyczącymi stłuczki, kierowcy zaś mają obowiązek dostosowania się do ich wytycznych. Funkcjonariusze policji wyłonią sprawcę zdarzenia. Jeśli wskazany przez nich nie zgodzi się z wynikiem, kolejnym krokiem będzie skierowanie przez nich wniosku o rozstrzygnięcie zaistniałego sporu przez Sąd Grodzki danego obszaru kolizji.

Jeśli stłuczka uniemożliwia dalsze korzystanie z pojazdu warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest samochód zastępczy. Wynajem samochodu z OC jest na rękę osobom, które na co dzień zmuszone są do częstego przemieszczania się. W każdym większym mieście znajdują się wypożyczalnie samochodów, np. wypożyczalnia samochodów Car For You w Gdańsku.

© 2017, admin. All rights reserved.