Bóle kolan to bardzo częsta przypadłość pośród wielu osób. Znaczny odsetek zajmują urazowe bóle kolan. Wynika to w znacznej mierze z tego że popularyzuje się coraz znaczniej szeroko pojętą aktywność ruchową i trenowanie rozmaitych sportów.Bóle kolan mogą mieć nader różne przyczyny. Powinno się w tym miejscu nadmienić o zmianach degeneracyjnych, rozwijających się w efekcie całego naszego życia, gdzie dochodzi do stopniowego i trwałego zwyrodnienia chrząstki stawowej.
Uprawianie sportów oraz urazy komunikacyjne częstokroć dają urazy więzadeł pobocznych oraz krzyżowych, głównie więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Nie mniejsze znaczenie mają także obrażenia łąkotek. Nie sposób w tym miejscu również nie wspomnieć o chondromalacji rzepki, czy jej zwichnięciu. Wśród najmłodszych i młodych dorosłych bardzo częsta bywa choroba Osgood-Schlattera, zwana również jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej. Wszystkich zaciekawionych przedmiotem, pragnących usłyszeć coś więcej na ten temat odsyłam po więcej

Kończąc postanawiam także nadmienić o cyście Bakera, jako następnej potencjalnej przyczynie bólu kolana. Torbiel Bakera pozwala się wykryć w dole podkolanowym, przeważnie nie jest bolesna, aczkolwiek ból kolana może być konsekwencją stanu zapalnego, który przyczynia się do powstawania torbieli, tak jak w rezultacie reumatoidalnego zapalenia stawów. Newralgicznymi objawami wskazującymi na to, że z kolanami jest coś nie tak, są ból stawu kolanowego, miejsce spuchnięte, ocieplenie, zaczerwienienie. Co więcej, dla przykładu w przypadku uszkodzenia łąkotki może pojawiać się wrażenie przeskakiwania w kolanie. Uszkodzenie więzadeł kolanowych dość nierzadko skutkuje wrażeniem niestabilności kolana.

© 2012, artek_seo. Wszystkie prawa zastrzeżone.