Fakt mówiący o tym, że palenie jest niezdrowe dla organizmu i jest poważnym czynnikiem wpływającym na rozwijanie się śmiertelnych chorób jest szeroko znany. Jednak mimo tej wiedzy papieros jest ciągle obecny w życiu ludzi, a rzucanie palenia nawet nie przechodzi im przez myśl. Jakie są tego powody?

Wątpliwa przyjemność

Najpopularniejszym stwierdzeniem nałogowego palacza na pytanie: dlaczego pali?- jest odczuwanie przyjemności podczas zaciągania się i wszechogarniające poczucie spokoju. Dlatego nie uważa, żeby rzucanie palenia było konieczne. Niestety fakty są inne. W rzeczywistości, kiedy osoba po raz pierwszy sięga po papierosa najczęściej odczuwa lekkie zawroty głowy i uderzenia gorąca, może być to porównywalne ze stanem lekkiego odurzenia. Z czasem, kiedy organizm przyzwyczaja się do przyjmowanej nikotyny przestaje odczuwać te delikatne objawy palenia, jednak zaczyna doświadczać nowych, które już nie są przyjemne. Ciało zaczyna negatywnie reagować na brak nikotyny w organizmie, człowiek odczuwa zmęczenie i rozdrażnienie, a zapalenie papierosa pozwala tym odczuciom zniknąć.

Problem z determinacją

Kiedy palacz zrozumie, że palenie nie jest dla niego i jego organizmu dobre, wtedy zacznie się zastanawiać jak rzucić palenie. Niestety nie jest to sprawa prosta. Najważniejsza jest silna determinacja i wsparcie bliskich. Następnie wybór środków wspomagających. Mogą to być środki zawierające nikotynę, takie jak: gumy, plastry, inhalatory czy tabletki. Może to być elektroniczny papieros albo medycyna alternatywna. Jednak te produkty nie są w stanie całkowicie utrzymać palacza od nałogu. Mogą jedynie zapewnić pewną dawkę nikotyny. Dlatego rzucanie palenia jest niewiarygodnym wysiłkiem zarówno fizycznym jak i umysłowym. Były palacz musi zawsze być czujny i nie pozwalać sobie na chwilę słabości i chociażby na jednego papierosa.

Skutki odstawienia

Najsilniejszym dystraktorem jest fizyczny i psychiczny ból. Organizm w każdy sposób chce dać nam do zrozumienia, że potrzebuje nikotyny. Osoba rzucająca palenie musi być przygotowana na ataki paniki, złości, rozdrażnienie, nerwica, stany lękowe i depresyjne czy rozproszenie. Do fizycznych objawów należą: bóle głowy, wiotkość mięśni, bóle brzucha, nieprzyjemny smak w ustach, kaszel, problemy z trawieniem czy ból w klatce piersiowej. Rzucanie palenia ma również dobre strony. Po kilku tygodniach bóle przemijają bezpowrotnie, poprawia się metabolizm, wzmacnia odporność, zmniejsza możliwość zachorowania na raka, a wygląd zaczyna nabierać świeżości. Rzucanie palenia jest rzeczą trudną, ale osiągalną i gwarantującą długie i zdrowe życie bez zmartwień.

© 2013 – 2015, pawel1. Wszystkie prawa zastrzeżone.