Zielony obwód drukowany w rzeczywistości nie jest w całości zielony. Zieloną częścią na płytce jest tylko zewnętrzna powłoka ochronna nazywana „soldermaską”. Jest to utwardzona żywica z kolorowymi pigmentami, nanoszona na płytkę metodą sitodruku. Zadaniem tej powłoki jest zabezpieczenie przykrytych nią ścieżek przed działaniem wilgoci i kurzu oraz kontrolowanie rozpływania się cyny w procesie lutowania. Sam rdzeń typowej płytki wykonanej z materiału FR4 ma kolor jasno-żółty. Nałożenie soldermaski może zmienić kolor naszej płytki na biały, czarny, niebieski lub czerwony. Niekiedy spotyka się nawet takie egzotyczne kolory jak pomarańczowy czy różowy. Dostępne są również matowe wersje kolorów. Dlaczego więc obwody drukowane są zazwyczaj zielone?

Pierwszym z powodów jest to, że kontrola poprawności płytki z zieloną soldermaską jest łatwiejsza. Początkowo sprawdzanie obwodów drukowanych odbywało się ręcznie. Pracownik musiał przez cały dzień wpatrywać się w płytki w poszukiwaniu błędów. Neurolodzy i psycholodzy są zgodni, że długość fali zielonego światła ma działanie relaksujące i może redukować zmęczenie. Dodatkowo naukowcy ustalili, że receptory oka ludzkiego są najbardziej czułe na zielone światło. Z tego powodu kontrast pomiędzy ścieżkami a pustymi miejscami na zielonych płytkach jest największy. Oczywiście w dzisiejszych czasach producenci do testowania obwodów drukowanych używają automatycznych testerów elektrycznych lub optycznych, które są dużo bardziej efektywne. Jest jednak kolejny, ważny powód dlaczego płytki drukowane najczęściej są zielone.

Okazuje się, że zielone soldermaski maja najlepsze parametry fizyczne. Stało się tak w wyniku tego, że działy rozwoju producentów najwięcej uwagi poświęcały soldermaskom z najpopularniejszym zielonym pigmentem.

Trzecim powodem, dla którego obwody drukowane są zielone jest cena. Warstwa soldermaski najczęściej nanoszona jest na płytkę przy pomocy sitodruku. Dość duża ilość farby jest nakładana i następnie przeciągana przez z sito, pod którym znajduje się płytka. Następnie obwód tafia do suszenia a jego miejsce zajmuje kolejna płytka. Jeśli zaistnieje potrzeba zmiany koloru maski, producent obwodów drukowanych, musi przed użyciem innego koloru, usunąć resztę farby i umyć sito. Powoduje to spadek wydajności i co za tym idzie wzrost kosztów.
W związku z powyższym, należy spodziewać się wzrostu ceny przy wszelkich nietypowych zamówieniach takich jak na przykład płytka w kolorze matowego różu.

© 2018 – 2019, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.